Utbildningsdepartementet 2025-04-11:
För att förskolorna ska få bättre möjligheter att mer systematiskt följa upp barnens språkutveckling har regeringen gett Skolverket i uppdrag att ta fram stöd för det arbetet.
– Det här stödet kan bidra till att fler barn får med sig det svenska språket tidigt i livet, säger skolminister Lotta Edholm i ett pressmeddelande från Utbildningsdepartementet.
Fokuset på språkutveckling i förskolan behöver stärkas, så att barn som deltar i förskolan tidigt får möjlighet att träna och utveckla grundläggande färdigheter. Därför har regeringen bland annat beslutat om en reviderad läroplan för förskolan som bland annat innebär att skrivningarna om läsning kommer att stärkas samtidigt som förskolan i huvudsak ska göras skärmfri. Det material som Skolverket ska ta fram syftar till att ge förskolorna stöd för hur de kan följa barns språkutveckling mer systematiskt, så att alla barn får goda förutsättningar att bland annat utveckla ett nyanserat talspråk och ordförråd. Stödmaterialet ska också kunna användas för att upptäcka om ett barn behöver mer stimulans eller stöd för att utveckla det svenska språket. Uppdraget ska redovisas senast den 5 juni 2026.
Läs hela pressmeddelandet!
Skolverket får i uppdrag att ta fram stöd för att följa upp barns språkutveckling i förskolan
Diskussion