Nya internationella riktlinjer

Datum: 3 June, 2021
Internationellt, Kompetensutveckling, Logopedi

Tidningen Logopeden nr 2 2021:

Logopediska riktlinjer för dystrofia myotonica typ 1 och kliniska riktlinjer för ögonstyrning för personer med cerebral pares finns nu tillgängliga.

Dystrofia myotonica typ 1

Nya logopediska riktlinjer för bedömning och behandling av dystrofia myotonica typ 1 ges ut av det amerikanska patientförbundet Myotonic dystrophy foundation och i arbetet med att ta fram riktlinjerna har Lotta Sjögreen och Lisa Bengtsson, logopeder på Mun-H-center, medverkat.

Ögonstyrning

Kliniska riktlinjer för ögonstyrning för personer med cerebral pares finns tillgängliga för nedladdning. Utgivare är Cerebral Palsy Alliance Research Institute, The University of Sydney och man hoppas kunna översätta riktlinjerna till bland annat svenska på sikt.  Riktlinjerna kan fritt laddas ner men kräver registrering.

DELA ARTIKELN

Diskussion

Loader

Kommentar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.