ÖstgötaCorrespondenten 2025-06-29; 2025-07-04:
En logopedtjänst inom barn- och ungdomspsykiatrin i Linköping försvinner och totalt är det 31 tjänster som dras in ibland flera olika yrkesgrupper inom både BUP och vuxenpsykiatri i Region Östergötland, bland annat arbetsterapeuter och kuratorer.
Region Östergötland har en svår ekonomisk situation med ett miljardunderskott inom hälso- och sjukvården. Förra året lades omfattande varsel och i höstas sades över 200 personer upp. Tidigare i år kom besked om ytterligare neddragningar inom psykiatrin. En logopedtjänst på BUP i Linköping försvinner, tillsammans med bland annat en fysioterapeut, två arbetsterapeuter, två specialpedagoger och en dietist. BUP har bland annat ansvar för insatser till barn med autism från att de fyllt 7 år.
Det finns en stor risk att barn med autism får en negativ påverkan i sin vardag, både hemma och i skolan, om de inte får hjälp med sina svårigheter inom kommunikation, samspel och ätande.
Logopedförbundet Östergötland, ÖstgötaCorrespondenten 2025-07-04
Logopedförbundet Östergötland ser allvarligt på risken att patienter som tillhör BUP inte längre kommer att ha samma möjlighet att få insatser av logoped och poängterar att tillgång till logoped på BUP betonas både i Socialstyrelsens riktlinjer och i riktlinjer från Svenska Föreningen för Barn- och Ungdomspsykiatri.
Läs mer!
Här är tjänsterna som försvinner från psykiatrin
Ingen logoped på US längre – stor risk för barn med autism
Diskussion