Kortare väntetider i Uppsala tack vare föräldrautbildningar

Datum: 6 March, 2020
Europeiska Logopedidagen, Logopedi

Akademiska sjukhuset 5 mars:

Länslogopedin vid Akademiska sjukhuset i Uppsala har halverat väntetiden för nybesök för förskolebarn med språkstörning genom en satsning på föräldrautbildningar. Det nya arbetssättet permanentas nu, vilket uppmärksammas i samband med den europeiska logopedidagen 6 mars.

Under 2019 inleddes ett utvecklingsarbete för att säkerställa god och jämlik vård för barn med språkstörning i Region Uppsala. Fem nya föräldrautbildningar utarbetades och genomfördes under ledning av logoped Maja Scheutz.

Föräldrautbildningarna syftar till att stärka föräldrar i att vara goda kommunikationspartners och språkmodeller för sina barn. Arbetssättet har frigjort tid för nybesök och för individuell behandling. Väntetiden är i dagsläget cirka sex månader men man hoppas kunna minska kötiden betydligt under 2020.

Läs mer i pressmeddelandet från Akademiska sjukhuset!

DELA ARTIKELN

Diskussion

Loader

Kommentar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.